Wojskowa Akademia Techniczna
00-908 Warszawa ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2

Aktualności
Wybory 2016
Misja Wydziału Cybernetyki
Strategia Wydziału Cybernetyki
O Wydziale Cybernetyki
Rada Wydziału Cybernetyki
Nauka
Konferencje Wydziału Cybernetyki
Ważne odnośniki
Rada ds. Kwalifikacji Absolwentów WCY

Aktualności studenckie
Praca Dziekanatu
Wzory pism
Kalendarz akademicki 2017-2018
Stypendia
Konsultacje
Dyplomanci
Samorząd Studencki
Erasmus+
Regulaminy i programy
Opłaty
USOSWeb
Serwisy sieciowe
Koło Naukowe Strategia
Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego
Inne
MSDN

Samorząd Doktorantów

Aktualności Pracownicy
Dostęp do systemu USOSWeb
Kalendarz akademicki 2016/2017
Kalendarz akademicki 2017-2018
Siatka godzinowa
eLearning
Administracja
UseCrypt

Oferta dydaktyczna
Studia cywilne
Studia wojskowe
Studia podyplomowe
Szkolenia dla MON
Baza dydaktyczna

Informacje


Nie pamiętasz hasła?

facebook.jpg


kaut.gif

 

 

 

 

 

cisko.jpg
erasmus_copy.png 

best.jpg

 

 poig.jpg

  

 


pois.jpg

 

 

 

 

 

 


unia.png

 

 

 

 

SYNAT

 

 

 

 

msdn.jpg

 

banner_zarzadzanie_projektami_IT.gif


Wizyta Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego w Centralnym Ośrodku Analizy Skażeń
Redaktor: Łukasz Matuszelański   
23.11.2017.

DSC_0409.JPG W dniu 15 listopada 2017 roku, Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego pod opieką dr Katarzyny Śmiałek wraz ze studentami wojskowymi, miało okazję odwiedzić Centralny Ośrodek Analizy Skażeń znajdujący się w pobliżu Wojskowej Akademii Technicznej - przy ul. płk Kazimierza Leskiego 7.

Uczestnicy spotkania zostali powitani w sali konferencyjnej przez zastępcę dowódcy Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń pana ppłk Krzysztofa Budynia. Następnie przedstawiono plan przebiegu wizyty. Została ona podzielona na dwie części: teoretyczną i praktyczną.


Jeden z pracowników Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń - mjr Tomasz Hopa rozpoczął swoje wystąpienie poprzez ukazanie struktury, przeznaczenia i zadań ośrodka. Jak mogliśmy się dowiedzieć jest to jednostka wojskowa, usytuowana na terenie zamkniętym, licząca ponad 100 osób. Uczestnicy zostali zapoznani z rolą i miejscem COAS w Krajowym Systemie Wykrywania Skażeń i Alarmowania, a także z zadaniami realizowanymi w ramach SZK SZ RP.

Por. Michał Łagowski przedstawił przykłady akcji, w których brali udział między innymi znalezisko butli z okresu I Wojny Światowej na terenie Fortu Chrzanów. Prezentujący podkreślił również rolę prowadzonych systematycznie treningów i zaprezentował studentom nagrania z ostatnich ćwiczeń - PATROL z 2015 roku.

Poinformowano nas również, że do głównych zadań Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń należy gromadzenie informacji o skażeniach oraz zbieranie informacji o sytuacjach radiacyjnych

Uczestnicy wyjazdu na początku odwiedzili Punkt Kierowania Systemem Wykrywania Skażeń gdzie zapoznali się z jego zadaniami i organizacją pracy. Ta istotna jednostka sprawuje całodobowy monitoring sytuacji w kraju. Następnie przeszli do Centrum Dyspozycyjnego Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, którego funkcjonowanie uruchamiane jest doraźnie m.in. na okoliczność ćwiczeń. Po tym por. Łagowski zaprowadził grupę do pomieszczenia, gdzie znajdowało się Mobilne Laboratorium OPBMR i pokazał jego wyposażenie wskazując na możliwości  taktyczno-techniczne tego sprzętu. Chętni mogli wejść do środka pojazdu używanego przez specjalistów podczas akcji. Ostatnim odwiedzonym miejscem było Stacjonarne Laboratorium OPMBR w którym także zaprezentowano możliwości znajdujących się tam urządzeń. W przystępny sposób omówiono np. proces badania próbek, czy też działanie specjalistycznych urządzeń.

1.
DSC_0386.JPG
2.
DSC_0396.JPG
3.
DSC_0409.JPG
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
  Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego     
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2
00-950 Warszawa 49
 
NIP: 527-020-63-00   REGON: 012122900
Design and code by: Przemysław & Roman Budziło. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2009 | Webmaster: e-mail