Wojskowa Akademia Techniczna
00-908 Warszawa ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2

Aktualności
Wybory 2016
Misja Wydziału Cybernetyki
Strategia Wydziału Cybernetyki
O Wydziale Cybernetyki
Rada Wydziału Cybernetyki
Nauka
Konferencje Wydziału Cybernetyki
Ważne odnośniki
Rada ds. Kwalifikacji Absolwentów WCY

Aktualności studenckie
Praca Dziekanatu
Wzory pism
Kalendarz akademicki 2017-2018
Stypendia
Konsultacje
Dyplomanci
Samorząd Studencki
Erasmus+
Regulaminy i programy
Opłaty
USOSWeb
Serwisy sieciowe
Koło Naukowe Strategia
Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego
Inne
MSDN

Samorząd Doktorantów

Aktualności Pracownicy
Dostęp do systemu USOSWeb
Kalendarz akademicki 2016/2017
Kalendarz akademicki 2017-2018
Siatka godzinowa
eLearning
Administracja
UseCrypt

Oferta dydaktyczna
Studia cywilne
Studia wojskowe
Studia podyplomowe
Szkolenia dla MON
Baza dydaktyczna

Informacje


Nie pamiętasz hasła?

facebook.jpg


kaut.gif

 

 

 

 

 

cisko.jpg
erasmus_copy.png 

best.jpg

 

 poig.jpg

  

 


pois.jpg

 

 

 

 

 

 


unia.png

 

 

 

 

SYNAT

 

 

 

 

msdn.jpg

 

banner_zarzadzanie_projektami_IT.gif


Kurs szkolenia załóg wozów bojowych z wykorzystaniem symulacji wirtualnej
Redaktor: Łukasz Matuszelański   
13.02.2018.

IMG005.jpg W dniach 29.01-9.02.2018 odbyła się w Instytucie Systemów Informatycznych pierwsza edycja kursu specjalistycznego pn. „Kurs szkolenia załóg wozów bojowych z wykorzystaniem symulacji wirtualnej”. Kurs realizowany był w ramach postanowień Decyzji Nr 420/MON Ministra Obrony Narodowej z 12 września 2008 r. w sprawie wprowadzenia w SZ RP systemu doskonalenia zawodowego żołnierzy zawodowych. Gestorem kursu jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.


Zajęcia odbywały się w specjalistycznym laboratorium w którym do dyspozycji szkolonych przygotowano zestawy komputerowe z oprogramowaniem. Zaplecze technologiczne do prowadzenia tego typu kursów budowane jest od wielu lat i obecnie Instytut posiada unikatowy w skali kraju zestaw sprzętu i oprogramowania ukierunkowany na zaawansowane zastosowania symulacji wirtualnej. Kurs ukierunkowany jest na szkoleniu załóg wozów bojowych różnego typu z zastosowaniem symulatora wirtualnego VBS3, który jest już standardowym narzędziem w ramach ćwiczeń prowadzonych w strukturach NATO.

 
W pierwszej edycji kursu udział wzięły załogi czołgów Leopard z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej. W ramach zajęć uczestnicy kursu zapoznali się z praktycznymi możliwościami stosowania symulacji wirtualnej do szkolenia taktyki działania pododdziału jakim jest pluton czołgów Leopard. Załogi czołgów działając na mapie wirtualnej odwzorowującej rzeczywisty teren poligonu Orzysz ćwiczyły wykonywanie zadań związanych z przemieszczeniem, zajmowaniem pozycji w rejonach ześrodkowania, wyjście na rubież ataku oraz manewr wycofania. Kluczowym elementem ćwiczenia było współdziałanie i zgrywanie załóg w zakresie rozpoznania i niszczenia przeciwnika. Wszystkie działania uzupełniane były symulacją sieci łączności z uwzględnieniem podziału na kanały oraz intercom wewnątrz poszczególnych pojazdów. Symulowana sieć łączności zintegrowana z symulatorem VBS3 odzwierciedla właściwości urządzeń nadawczych i odbiorczych oraz degradację sygnału radiowego spowodowanego zakłóceniami oraz ukształtowaniem terenu. Szkoleniu załóg uzupełniane było symulacją działań przeciwnika oraz wojsk własnych np. w formie wsparcia ogniowego.

Kierownikiem kursu był dr inż. Roman Wantoch-Rekowski. Z zakresem zastosowań wysokorozdzielczego symulatora wirtualnego można zapoznać się w monografiach opracowanych przez zespół, który obecnie posiada już wieloletnie doświadczenia w praktycznym stosowaniu technologii wirtualnej i rozszerzonej.


1.
IMG001.jpg
2.
IMG002.jpg
3.
IMG003.jpg
4.
IMG004.jpg
5.
IMG005.jpg
6.
IMG006.jpg
7.
IMG007.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
  Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego     
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2
00-950 Warszawa 49
 
NIP: 527-020-63-00   REGON: 012122900
Design and code by: Przemysław & Roman Budziło. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2009 | Webmaster: e-mail