Wojskowa Akademia Techniczna
00-908 Warszawa ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2

Aktualności
Wybory 2016
Misja Wydziału Cybernetyki
Strategia Wydziału Cybernetyki
O Wydziale Cybernetyki
Rada Wydziału Cybernetyki
Nauka
Konferencje Wydziału Cybernetyki
Ważne odnośniki
Rada ds. Kwalifikacji Absolwentów WCY

Aktualności studenckie
Praca Dziekanatu
Wzory pism
Kalendarz akademicki 2017-2018
Stypendia
Konsultacje
Dyplomanci
Samorząd Studencki
Erasmus+
Regulaminy i programy
Opłaty
USOSWeb
Serwisy sieciowe
Koło Naukowe Strategia
Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego
Inne
MSDN

Samorząd Doktorantów

Aktualności Pracownicy
Dostęp do systemu USOSWeb
Kalendarz akademicki 2016/2017
Kalendarz akademicki 2017-2018
Siatka godzinowa
eLearning
Administracja
UseCrypt

Oferta dydaktyczna
Studia cywilne
Studia wojskowe
Studia podyplomowe
Szkolenia dla MON
Baza dydaktyczna

Informacje


Nie pamiętasz hasła?

facebook.jpg


kaut.gif

 

 

 

 

 

cisko.jpg
erasmus_copy.png 

best.jpg

 

 poig.jpg

  

 


pois.jpg

 

 

 

 

 

 


unia.png

 

 

 

 

SYNAT

 

 

 

 

msdn.jpg

 

banner_zarzadzanie_projektami_IT.gif


Wydział Cybernetyki na MSPO.
Autor: Kamil Kaczyński   
13.09.2013.
mspo_prez_male.jpg
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) zalicza się do trzech najważniejszych imprez o charakterze militarnym w Europie. Tegoroczna XXI edycja tych prestiżowych Targów przyciągnęła do Kielc blisko 400 wystawców reprezentujących 24 kraje  z całego świata, wśród których znalazły się delegacje m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Turcji, Rosji, Izraela. 2 września miało miejsce uroczyste otwarcie Targów, którego dokonał Prezydent RP Bronisław Komorowski. Całość imprezy trwała do 5 września i była doskonałą okazją do zapoznania się z nowinkami technologicznymi, które są lub będą w najbliższej przyszłości używane w wojskowości.
Na Targach nie mogło zabraknąć Wojskowej Akademii Technicznej, która zaprezentowała wybrane osiągnięcia naukowo- badawcze realizowane na potrzeby przemysłu obronnego. Nasz Wydział pochwalił się trzema wynalazkami:

Terminalem SCIP (kier. prof. dr hab. n. mat. inż. Jerzy Gawinecki, dr inż. Piotr Bora);
Projektem SAPER, czyli mobilnym urządzeniem identyfikującym niewybuchy wykorzystującym urządzenia typu smartphone (kier. dr inż. Mariusz Chmielewski);
Systemem COPE ( ang. Common Operational Picture Environment) będącym informatyczną platformą wspierającą koordynację osób i jednostek uczestniczących w dowolnej operacji/ akcji (kier. dr inż. Rafał Kasprzyk).
Najbardziej zaawansowanym urządzeniem spośród trzech wyżej wymienionych jest terminal SCIP (Secure Communitation Interoperability Protocol). Sprzęt ten jest owocem projektu pt. „Kryptografia wykorzystująca krzywe eliptyczne w zastosowaniu do terminali telefonicznych i radiostacji IP przeznaczonych do pracy w sieciocentrycznych systemach koalicyjnych i narodowych”, który Wydział Cybernetyki realizował z firmą TRANSBIT Sp. z o. o.  Projektem kierował dr inż. Piotr Bora, zwierzchnictwo naukowe sprawował  Dziekan Wydziału Cybernetyki, prof. dr hab. n. mat. Inż. Jerzy Gawinecki. W maju tego roku SCIP zdobył brązowy medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lépine w Paryżu.
Fenomen terminala SCIP polega na tym, że jest to pierwsze na świecie rozwiązanie zapewniające transmisję mowy i danych, które wykorzystuje medium o małej przepływności i jest przeznaczone do montażu w wozach bojowych. SCIP daje możliwość przesyłania danych i fonii, które są zabezpieczone kryptograficznie zapewniając tym samym ich poufność, integralność i niezaprzeczalność. Terminal przystosowano do zasilania z sieci pokładowej o napięciu 27V i wyposażono w światłowodowy interfejs komunikacyjny z wyjściami do słuchawek i mikrofonu. Od marca tego roku terminal SCIP jest obowiązującym standardem w NATO, obligatoryjnie będzie używany podczas misji koalicyjnych państw członkowskich Sojuszu od 2016 r.
Na Targach odbyło się również szereg seminariów. W ramach seminarium pt. „Narodowy System Symulacji w Siłach Zbrojnych RP” referat pt.: „Symulacja dla potrzeb Sił Zbrojnych RP” wygłosił dr hab. inż. Andrzej Najgebauer, prof. WAT - Kierownik Zespołu Badawczego Modelowania, Symulacji  i Informatycznego Wspomagania Decyzji w Sytuacjach Konfliktowych i Kryzysowych działającego w Instytucie Systemów Informatycznych WCY”.
Kamil Kaczyński, Zbigniew Tarapata
mspo_prez.jpg
scip_gablota.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
  Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego     
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2
00-950 Warszawa 49
 
NIP: 527-020-63-00   REGON: 012122900
Design and code by: Przemysław & Roman Budziło. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2009 | Webmaster: e-mail