Wojskowa Akademia Techniczna
00-908 Warszawa ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2

Aktualności
Wybory 2016
Misja Wydziału Cybernetyki
Strategia Wydziału Cybernetyki
O Wydziale Cybernetyki
Rada Wydziału Cybernetyki
Nauka
Konferencje Wydziału Cybernetyki
Ważne odnośniki
Rada ds. Kwalifikacji Absolwentów WCY

Aktualności studenckie
Praca Dziekanatu
Wzory pism
Kalendarz akademicki 2017-2018
Stypendia
Konsultacje
Dyplomanci
Samorząd Studencki
Erasmus+
Regulaminy i programy
Opłaty
USOSWeb
Serwisy sieciowe
Koło Naukowe Strategia
Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego
Inne
MSDN

Samorząd Doktorantów

Aktualności Pracownicy
Dostęp do systemu USOSWeb
Kalendarz akademicki 2016/2017
Kalendarz akademicki 2017-2018
Siatka godzinowa
eLearning
Administracja
UseCrypt

Oferta dydaktyczna
Studia cywilne
Studia wojskowe
Studia podyplomowe
Szkolenia dla MON
Baza dydaktyczna

Informacje


Nie pamiętasz hasła?

facebook.jpg


kaut.gif

 

 

 

 

 

cisko.jpg
erasmus_copy.png 

best.jpg

 

 poig.jpg

  

 


pois.jpg

 

 

 

 

 

 


unia.png

 

 

 

 

SYNAT

 

 

 

 

msdn.jpg

 

banner_zarzadzanie_projektami_IT.gif


Udział w ćwiczeniach sztabowych w USA przedstawiciela ISI.
Autor: Zbigniew Tarapata   
18.03.2014.
demonstration.jpg
W dniach 24.02 – 07.03.2014 w ramach programu TaCBRD ADT (ang. Transatlantic Collaborative Biological Resiliency Demonstration Advanced Technology Demonstration) w Alexandrii pod Waszyngtonem odbyły się ćwiczenia sztabowe TD2 (ang. Technical Demonstration), na które zaproszony został przez agencję DTRA (ang. Defence Threat Reduction Agency) pracownik Instytutu Systemów Informatycznych Wydziału Cybernetyki mjr dr inż. Rafał Kasprzyk. Mjr Rafał Kasprzyk jest członkiem Zespołu Badawczego Modelowania Symulacji i Informatycznego Wspomagania Decyzji w Sytuacjach Konfliktowych i Kryzysowych, którego kierownikiem jest prof. WAT, dr hab. inż. Andrzej Najgebauer.
Program TaCBRD jest amerykańską inicjatywą mającą na celu wymianę ze stroną polską wiedzy i procedur w zakresie minimalizacji i usuwania skutków broni masowego rażenia, w tym broni biologicznej. W ćwiczeniu wykorzystany został pakiet narzędzi opracowany przez amerykańską agencję DTRA. Celem wspomnianego pakietu narzędzi jest zwiększenie świadomości sytuacyjnej osób odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe w momencie wystąpienia ataku bronią masowego rażenia. Dzięki przyjętej architekturze amerykańskiego rozwiązania, w szczególności wykorzystaniu standardów ATP-45 i ADatP3, pakiet narzędzi może stosunkowo łatwo zostać rozszerzony o nowe funkcje. Jedną z wymaganych usług, istotnych dla użyteczności amerykańskiego pakietu narzędzi, jest prognozowanie skutków użycia broni biologicznej. Eksperci z agencji DTRA dostrzegli olbrzymi potencjał w naszym rodzimym rozwiązaniu, którym jest system CARE (ang. Creative Application to Remedy Epidemics) opracowany na Wydziale Cybernetyki WAT pod kierunkiem mjr. dr. inż. Rafała Kasprzyka. Amerykanie zainteresowani byli zarówno rozwiązaniami modelowymi zastosowanymi w systemie CARE, jak i architekturą i funkcjonalnością aktualnej wersji symulatora rozprzestrzeniania się zjawisk w systemach sieciowych. W trakcie wizyty w USA, mjr Rafał Kasprzyk zaprezentował swoje rozwiązanie od strony modelowej i praktycznej. System CARE został również wykorzystany w trakcie ćwiczeń i posłużył do oszacowania skutków w przypadku ataku terrorystycznego z wykorzystaniem pałeczek dżumy (Yersinia pestis) jako broni biologicznej.
 

Warto dodać, że CARE był wielokrotnie nagradzany tak w kraju, jak i na międzynarodowych wystawach, a teraz istnieje realna możliwość wykorzystania tego nowatorskiego systemu symulacji i wspomagania decyzji w ćwiczeniach sztabowych oraz działaniach operacyjnych służb epidemiologicznych. 
W związku z planowaniem wykorzystania amerykańskiego pakietu narzędzi nie tylko w realiach Stanów Zjednoczonych, ale również w Polsce w ćwiczeniach brali udział polscy eksperci z CRESZ’u (Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych) oraz MAC (Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji). Strona amerykańska była reprezentowana przez przedstawicieli m.in.: DTRA, DOD (ang. Department of Defense), EUCOM (ang. United States European Command), Gwardii Narodowej oraz ośrodka poligonowego 
w Edgewood.
Pobyt w Waszyngtonie był również okazją do spotkania z Maj. Gen. Lucasem N. Polakowskim, który pełni funkcję Dowódcy SJFHQ-E (ang. Standing Joint Force Headquarters for Elimination of Weapons of Mass Destruction) oraz Zastępcy Dyrektora SCC WMD (ang. Center for Combating Weapons of Mass Destruction) w Fort Belvoir, gdzie jednocześnie mieści się siedziba Agencji DTRA. 
Wizyta w Pentagonie odbyła się natomiast na zaproszenie Col. Leslie Dillard, byłej dowódcy 773 Civil Support Team w Niemczech, z którą jednostka CRESZ współpracuje od wielu lat.
dr hab. inż. Zbigniew Tarapata
1.
demonstration.jpg
2.
td2_group_photo.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
  Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego     
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2
00-950 Warszawa 49
 
NIP: 527-020-63-00   REGON: 012122900
Design and code by: Przemysław & Roman Budziło. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2009 | Webmaster: e-mail