Wojskowa Akademia Techniczna
00-908 Warszawa ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2

Aktualności
Wybory 2016
Misja Wydziału Cybernetyki
Strategia Wydziału Cybernetyki
O Wydziale Cybernetyki
Rada Wydziału Cybernetyki
Nauka
Konferencje Wydziału Cybernetyki
Ważne odnośniki
Rada ds. Kwalifikacji Absolwentów WCY

Aktualności studenckie
Praca Dziekanatu
Wzory pism
Kalendarz akademicki 2017-2018
Stypendia
Konsultacje
Dyplomanci
Samorząd Studencki
Erasmus+
Regulaminy i programy
Opłaty
USOSWeb
Serwisy sieciowe
Koło Naukowe Strategia
Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego
Inne
MSDN

Samorząd Doktorantów

Aktualności Pracownicy
Dostęp do systemu USOSWeb
Kalendarz akademicki 2016/2017
Kalendarz akademicki 2017-2018
Siatka godzinowa
eLearning
Administracja
UseCrypt

Oferta dydaktyczna
Studia cywilne
Studia wojskowe
Studia podyplomowe
Szkolenia dla MON
Baza dydaktyczna

Informacje


Nie pamiętasz hasła?

facebook.jpg


kaut.gif

 

 

 

 

 

cisko.jpg
erasmus_copy.png 

best.jpg

 

 poig.jpg

  

 


pois.jpg

 

 

 

 

 

 


unia.png

 

 

 

 

SYNAT

 

 

 

 

msdn.jpg

 

banner_zarzadzanie_projektami_IT.gif


Spektakularny sukces studentów Wydziału Cybernetyki.
Autor: Mariusz Chmielewski   
16.04.2014.
image1.jpeg
Kolejny sukces drużyn studenckich pod opieką nauczyciela z Instytutu Systemów Informatycznych Wydziału Cybernetyki  w największym konkursie technologicznym na świecie - Microsft ImagineCup. Tym razem w finałach krajowych tego konkursu 2 drużyny pod opieką naukową mjr. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego zdobyły 2 i 3 miejsca w kraju !
Konkurs ImagineCup stał się już swoistym rytuałem na Wydziale Cybernetyki. W tym roku również nasi studenci i mentorzy uczestniczyli w najbardziej prestiżowym i największym światowym konkursie technologicznym firmy Microsoft. Kwalifikacje konkursu odbywały się w 3 etapach zwieńczeniem, których były finały krajowe odbywające się w dniach 9-10.04.2014. Do finałów Jury wybrało 5 najlepszych projektów w każdej spośród trzech kategorii – Games, Innovation oraz World Citizenship. Grupy konkurujące ze sobą pochodziły z Warszawy (4), Poznania (3), Białegostoku (2) oraz Gdańska (1). Krajowe finały 12. edycji konkursu Imagine Cup jak w poprzednich latach współorganizowane przez były przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego a honorowy patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Gospodarki. 

Do finałów krajowych zakwalifikowały się w tym roku dwa zespoły CyberMeds i ScienceSeargents startując odpowiednio w kategoriach World Citizenship oraz Innovation. Obydwa zespoły w swoim składzie oprócz studentów naszego Wydziału miały wsparcie studentów Wydziału Elektroniki odpowiedzialnych za część sprzętową. Interdyscyplinarność naszych rozwiązań pozwoliła mocno zaciekawić Jury, co szczególnie widoczne było pierwszego dnia prezentacji konkursowych. Nasze zespoły prezentowały swoje osiągnięcia i pomysły w języku angielskim przygotowując własnoręcznie całą otoczkę prezentacji wraz z działającymi aplikacjami mobilnymi i multi-sensorami. 
W czwartek o 17:00 rozpoczęła się Gala Finałowa, na której dowiedzieliśmy się, że nasze drużyny zdobyły II miejsce w kategorii WorldCitizenship (CyberMeds)  i  III miejsce w Innovation (ScienceSergents)! A wiec kolejny rok nasza Uczelnia i studenci stanęli na podium najbardziej prestiżowej imprezy technologicznej świata.  Prezentacje konkursowe i same rozwiązania spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem widzów i pracy, o czym świadczy liczba udzielonych wywiadów i komentarzy. 
Prezentowane projekty to zaawansowane technologicznie mobilne systemy sensoryczne, których zadaniem jest aplikowanie zaawansowanych algorytmów analizy danych w dziedzinie medycyny i sensoryki. Zespół CyberMeds w składzie: sierż. pchor. inż. Marcin Kukiełka, sierż. pchor. inż. Damian Rainko, st. szer. pchor. inż. Jakub Kędzior, mgr inż. Rafał Wołoszyn prowadzone przez mjr. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego, zaprezentowali projekt PATRON (Parkinson’s Assistance Toolkit Rapidly Obviating Neuro-errors) jest teleinformatycznym systemem kompleksowo wspomagającym prowadzenie testów klinicznych leków neurologicznych na chorobę Parkinson'a. System umożliwia monitorowanie pacjentów i ocenę stanu zdrowia pacjenta z wykorzystaniem sensorów inercjalnych oraz powierzchniowych miografów - EMG (elektromiograf) oraz MMG (mechanomiograf). Zastosowane techniki pomiarowe, algorytmy przetwarzania  oraz wieloprotokołowy moduł komunikacji bezprzewodowej czynią to rozwiązanie unikalnym w skali światowej. System umożliwia pomiary drżenia kończyn i napięcia mięśniowego pacjenta umożliwiając tym samym obiektywizację diagnostyki symptomów schorzenia. Dane te wykorzystywane mogą być przez lekarzy prowadzących pacjentów i firmy farmaceutyczne odpowiednio do: oceny skuteczności przydzielonych dawek leków oraz oceny skuteczności działania nowowprowadzanych na rynek medykamentów. W tym celu sercem systemu jest dedykowana hurtownia danych badań klinicznych wdrożona na skalowalnym środowisku Windows Azure udostępniająca system PATRON w modelu SaaS. Projekt konsultowany jest z neurologami Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego, którzy w kolejnych miesiącach będą przeprowadzali wstępne badania kliniczne z wykorzystaniem systemu i zbudowanych sensorów.   
Drugi projekt, aplikacja mobilna i sensor TESLA (Teachable Environment for Sign Language Assistance) zbudowane przez zespół w składzie: sierż. pchor. inż. Damian Frąszczak, sierż. pchor. inż. Ernest Szczepaniak, sierż. pchor. inż. Dawid Bugajewski, sierż. pchor. inż. Damian Tomaszewski prowadzony przez mjr. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego. TESLA to innowacyjna aplikacja na smartphone’y dla głuchoniemych, umożliwiająca rozpoznawania gestów i języka migowego z wykorzystaniem fuzji danych, pochodzących z wielokanałowej elektromiografii powierzchniowej oraz sensorów inercjalnych. Analiza aktywności mięśni przedramienia sterujących palcami i dłonią oraz jego położenia w przestrzeni pozwala na rozpoznawanie w krótkim czasie złożonych znaków migowych, a nawet własnych gestów ułatwiających komunikację głuchoniemych z otoczeniem.  Zaimplementowane algorytmy przetwarzania sygnałów wykorzystywane są do ekstrakcji wybranych ich cech i uczenia zaimplementowanej na platformie Windows Phone 8 sieci neuronowej. Rozpoznane gesty podlegają transkrypcji, a następnie z wykorzystaniem wbudowanego modułu Text-To-Speech przekładane są na komunikaty głosowe. Aplikacja i sensor może spełniać dodatkowe funkcje, jako cybernetyczny interfejs człowiek-komputer oraz kontroler do gier. Opracowany multi-sensor wykorzystuje moduł WiFi, Bluetooth LE oraz Ant+, co pozwala jego autonomiczną integrację, długotrwałe działanie i adaptację do wielu zastosowań. System w chwili obecnej umożliwia na jednoczesne stosowanie do 2 multi-sensorów TESLA pozwalając na dokładną analizę gestów dwóch rąk.  Aplikacja TESLA dodatkowo dostosowana będzie do integracji z najnowszym dzieckiem Microsoft – systemem CORTANA – sztuczną inteligencją wbudowaną w urządzenia Windows Phone 8.1.   
Oba zespoły zapowiadają dalsze uczestnictwo w kwalifikacjach konkursu światowego, czując leki niedosyt … Trzymamy kciuki ! za wszystkie zespoły WAT, przystępujące do dalszych kwalifikacji półfinałów światowych.
1.
image1.jpg
2.
image2.jpg
3.
image3.jpg
4.
image4.jpg
5.
image5.jpg
6.
image6.jpg
7.
image7.jpg


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
  Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego     
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2
00-950 Warszawa 49
 
NIP: 527-020-63-00   REGON: 012122900
Design and code by: Przemysław & Roman Budziło. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2009 | Webmaster: e-mail