Wojskowa Akademia Techniczna
00-908 Warszawa ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2

Aktualności
Wybory 2016
Misja Wydziału Cybernetyki
Strategia Wydziału Cybernetyki
O Wydziale Cybernetyki
Rada Wydziału Cybernetyki
Nauka
Konferencje Wydziału Cybernetyki
Ważne odnośniki
Rada ds. Kwalifikacji Absolwentów WCY

Aktualności studenckie
Praca Dziekanatu
Wzory pism
Kalendarz akademicki 2017-2018
Stypendia
Konsultacje
Dyplomanci
Samorząd Studencki
Erasmus+
Regulaminy i programy
Opłaty
USOSWeb
Serwisy sieciowe
Koło Naukowe Strategia
Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego
Inne
MSDN

Samorząd Doktorantów

Aktualności Pracownicy
Dostęp do systemu USOSWeb
Kalendarz akademicki 2016/2017
Kalendarz akademicki 2017-2018
Siatka godzinowa
eLearning
Administracja
UseCrypt

Oferta dydaktyczna
Studia cywilne
Studia wojskowe
Studia podyplomowe
Szkolenia dla MON
Baza dydaktyczna

Informacje


Nie pamiętasz hasła?

facebook.jpg


kaut.gif

 

 

 

 

 

cisko.jpg
erasmus_copy.png 

best.jpg

 

 poig.jpg

  

 


pois.jpg

 

 

 

 

 

 


unia.png

 

 

 

 

SYNAT

 

 

 

 

msdn.jpg

 

banner_zarzadzanie_projektami_IT.gif


Forum Europe! Support the Youth!
Autor: Łukasz Kominek   
10.12.2014.

W dniach 13-14 grudnia, KNBN WAT we współpracy ze Stowarzyszeniem Projekt Tarnów zorganizowało międzynarodowe forum młodzieży "Europe! Support the youth! Forum of young Europe". Celem forum była dyskusja i wymiana poglądów w sprawach aktualnie ważnych dla młodzieży w Europie przez młodych przedstawicieli z Republiki Czeskiej, Litwy, Mołdowy, Polski, Słowacji oraz Ukrainy, a także wypracowanie w tym zakresie stanowisk i rekomendacji dla decydentów. Uczestnicy forum, reprezentujący organizacje pozarządowe, krajowe rady młodzieży, młodzieżowe samorządy lokalne, samorządy studenckie oraz inne lokalne lub krajowe organizacje młodzieżowe, wzięli udział w obradach, w trakcie których odbyły się panele dyskusyjne, debaty, prelekcje, warsztaty i prace w grupach w następujących sesjach tematycznych:

1)     sprawy polityczno – społeczne,

2)     sprawy gospodarcze,

3)     współpraca międzynarodowa młodzieży.

Głównym punktem warszawskiej części były niedzielne debaty – pierwsza z nich pt. „Eastern Europe - between European integration and the Russian sphere of influence”,  kolejna pt. „Opportunities and challenges standing in front of young people in the light of the current socio-political situation in Europe”. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego WCY WAT  wraz z opiekunem dr Wiesławem Śmiałkiem, członkowie Stowarzyszenia Projekt Tarnów oraz licznie przybyłymi gośćmi z zagranicy – delegacją z Litwy, Mołdawii, Czech, Słowacji, Azerbejdżanu i Ukrainy.

W I Panelu Dyskusyjnym moderatorem był Piotr Nowak – stypendysta National Taiwan University na Tajwanie oraz Soongsil University w Korei Południowej. Stażysta m.in. Ambasady RP w Seulu oraz Ambasady RP w Pjongjangu. Ekspert Instytutu Dyplomacji Społecznej, specjalista od protokołu dyplomatycznego. Panelistami tej części dyskusji byli:


dr Witold Rotkiewiczhistoryk, ukończył studia doktoranckie na Wydziale Historii Uniwersytetu Harvarda, gdzie w 1996 r. obronił pracę doktorską pt: "Russian Nationality Policy in the Western Provinces of the Empire during the reign of Nicholas II, 1894-1905" (promotor profesor Richard Pipes). Od 1998 do 2000 i ponownie od 2007 r. pracuje jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich. Od 2008 r. adiunkt w Studium Europy Wschodniej, autor licznych publikacji z zakresu stosunków międzynarodowych.

 

dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbasuzyskał doktorat (PhD) ze stosunków międzynarodowych – specjalność studia strategiczne – na Johns Hopkins University w Waszyngtonie, oraz magisterium (MA) z bezpieczeństwa narodowego na Georgetown University w Waszyngtonie. Pracował naukowo między innymi w Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (prognozowanie strategiczne dla US Strategic Command), Institute for the Study of Diplomacy na Georgetown University (stypendysta Fulbrighta) i Japońskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Tokio. W latach 1990-1992 roku był kolejno wicedyrektorem Departamentu Europy MSZ i głównym negocjatorem traktatu o wyprowadzeniu Armii Radzieckiej z Polski, dyrektorem Departamentu Planowania i Analiz MSZ, oraz dyrektorem Biura Polityki Obronnej MON. Został powołany przez Prezydenta RP do Komisji Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego, działającej w latach 2010-2013.

 

Angelica MunteanuPierwsza Sekretarz Ambasady Mołdowy w RP odpowiedzialna za sprawy polityczne.

 

dr Jacek Nowak - Dyrektor Zarządzający Instytutu Komunikacji Międzykulturowej i Studiów Interdyscyplinarnych SILK ROAD oraz Przedstawiciel na Polskę Eurazjatyckiej Organizacji Współpracy. Od 2010 r. członek Izraelskiej Izby Handlowej w Szanghaju, a od 2013 r. Unii Europejskich Federalistów z siedzibą w Brukseli. Absolwent: BLCU University, Fribourg University, SISU University and Vistula University.

 

W II Panelu Dyskusyjnym moderatorem był Bartosz Tesławski - Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Współtwórca i były prezes uniwersyteckiego Koła Młodych Dyplomatów, dziennikarz, analityk i nieuleczalny miłośnik Europy Wschodniej. Fundator i Przewodniczący Zarządu Fundacji im. Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Panelistami tej części dyskusji byli:

 

Lukas Puidokas - przedstawiciel Fundacji "prawo drogi", doradca finansowy funduszy „MP Funds Baltic” i „Finsaltas", właściciel firmy "Nowa Generacja Bałtyckiego", wykładowca Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu.

Ivan Horodyskyy - członek " Lviv Centre for International Law and Human Rigths", dyrektor "Ukrainian Catholic University", prawnik, wykładowca w ramach programu  „Semestr za granicą”, członek stowarzyszenia „Klaster IT-Lwów”.

Zuzanna Vuova - zastępca sekretarza generalnego LSE UK Model United Nations, reprezentant Republiki Czeskiej na 25. Międzynarodowym Forum Młodzieży w Korei w sierpniu tego roku, jako jedna z 80 osób spośród 700 wnioskodawców, laureatka nagród “Outstanding Delegate Award” na National Model UN w Nowym Jorku, “Honorable Mention Award” na Model EU w Seattle i „Best Public Speaker" na 25 Międzynarodowym Forum Młodzieży. 

 

Siergiej Bejenaru - zaangażowany w rozwój polityki młodzieżowej od 2003 r. Jest prezesem National Youth Legislative Assembly Youth Parliament. Zaangażowany, jako reprezentant Mołdawii w wiele przedsięwzięć, takich jak: UNYD, Rodos Forum, Alpbach Forum i CIS Youth Forum. Jest ekspertem w dziedzinie przywództwa, młodzieży i polityki edukacyjnej.

 

Piotr Nowak – moderator I panelu dyskusyjnego, którego sylwetka została przybliżona powyżej.

 

  Oba te panele pozwoliły studentom na poznanie sposobów na zapobieganie destabilizacji we wschodniej Europie oraz umożliwiły wymianę poglądów na temat wpływu wydarzeń na Ukrainie na przyszłość tej części Europy i relację UE z Federacją Rosyjską. Ponadto wymieniliśmy się z innymi studentami pomysłami na poprawę relacji pomiędzy UE a młodymi Europejczykami oraz na temat działań służących do zwiększenia wpływu młodzieży na podejmowane decyzje przez krajowych i unijnych polityków. Spotkanie przyciągnęło zainteresowanych tą tematyką nie tylko z WAT, ale także z innych uczelni, m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie to zamknęło cykl działań podejmowanych przez KNBN WAT w roku kalendarzowym 2014, związanych przede wszystkim z polską polityką zagraniczną, ale również powiązanych z tematyką bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
  Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego     
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2
00-950 Warszawa 49
 
NIP: 527-020-63-00   REGON: 012122900
Design and code by: Przemysław & Roman Budziło. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2009 | Webmaster: e-mail