Wojskowa Akademia Techniczna
00-908 Warszawa ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2

Aktualności
Wybory 2016
Misja Wydziału Cybernetyki
Strategia Wydziału Cybernetyki
O Wydziale Cybernetyki
Rada Wydziału Cybernetyki
Nauka
Konferencje Wydziału Cybernetyki
Ważne odnośniki
Rada ds. Kwalifikacji Absolwentów WCY

Aktualności studenckie
Praca Dziekanatu
Wzory pism
Kalendarz akademicki 2017-2018
Stypendia
Konsultacje
Dyplomanci
Samorząd Studencki
Erasmus+
Regulaminy i programy
Opłaty
USOSWeb
Serwisy sieciowe
Koło Naukowe Strategia
Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego
Inne
MSDN

Samorząd Doktorantów

Aktualności Pracownicy
Dostęp do systemu USOSWeb
Kalendarz akademicki 2016/2017
Kalendarz akademicki 2017-2018
Siatka godzinowa
eLearning
Administracja
UseCrypt

Oferta dydaktyczna
Studia cywilne
Studia wojskowe
Studia podyplomowe
Szkolenia dla MON
Baza dydaktyczna

Informacje


Nie pamiętasz hasła?

facebook.jpg


kaut.gif

 

 

 

 

 

cisko.jpg
erasmus_copy.png 

best.jpg

 

 poig.jpg

  

 


pois.jpg

 

 

 

 

 

 


unia.png

 

 

 

 

SYNAT

 

 

 

 

msdn.jpg

 

banner_zarzadzanie_projektami_IT.gif


Wykład dr Rafała Brzeskiego
Autor: Dawid Dymkowski   
19.01.2017.
1.jpg

Z inicjatywy sekcji bezpieczeństwa międzynarodowego Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego WAT w dniu 10.01.2017 r. odbył  się wykład poprowadzony przez dr. Rafała Brzeskiego. Spotkanie poświęcone zostało tematyce wojny informacyjnej jako wojny IV generacji.

Na początku przedstawiona została geneza wojen w ich poszczególnych generacjach. W kontekście tego gość akademii umiejscowił wojnę informacyjną jako najnowszą i aktualną. Oprócz tego prelegent przedstawił także typologię wojen.

Po dokonaniu takiego wstępu została przedstawiona definicja wojny informacyjnej. Jej cechę szczególną, jak wykazał na wykładzie gość akademii, stanowi wysoki stopień pośredniości i skrytość działań. Efekty podjętych przedsięwzięć w ramach tej wojny są najbardziej widoczne na poziomie strategicznym. Scharakteryzowano także podstawowe metody, zasady i socjotechniki tejże wojny. Znalazły się wśród nich takie elementy jak manipulacja, dezinformacja, propaganda i inspiracja. Należy zauważyć, że każde z tych narzędzi zostało poparte stosownym przykładem, będących później podstawą do dyskusji.

 

Po krótkiej przerwie nastąpiło przejście do ostatniej części. W trakcie jej trwania dr Brzeski przedstawił i opisał na konkretnych przykładach najważniejsze sposoby obrony przed agresją informacyjną. W wyniku zarysowanej charakterystyki udało się ustalić, iż do najważniejszych czynników defensywy informacyjnej należą m. in. zdobywanie wiedzy, pozyskiwanie danych z różnych źródeł, jakościowa analiza informacji, a także zwiększanie świadomości własnej a także społecznej.

Po części wykładowej miała miejsce dyskusja z prelegentem. W jej trakcie poruszono m. in. tematykę różnic pomiędzy stylem działalności różnych państw, problem migracji w kontekście wojny informacyjnej między mocarstwami, zjawisko agentów kapturowych oraz tzw. pożytecznych idiotów. Zaakcentowano również kwestię weryfikacji jakości źródeł informacji.

Dr Rafał Brzeski jest wieloletnim dziennikarzem, pisarzem, historykiem i tłumaczem. Pracował dla Polskiego Radia, ABC News, Baltimore Sun, BBC, TVP i Polskiego Radia w Londynie. Jest ekspertem w dziedzinie wojny informacyjnej, służb specjalnych i terroryzmu. Autor książek „Enigma ląduje w Normandii” (1982), „Strzał w próżni?” (1984), „Purpurowy kod” (2000).

1.
1.jpg
2.
2.jpg
3.
3.jpg
4.
4.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
  Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego     
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2
00-950 Warszawa 49
 
NIP: 527-020-63-00   REGON: 012122900
Design and code by: Przemysław & Roman Budziło. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2009 | Webmaster: e-mail